ВЪПРОСИ ОТ ЕЖЕДНЕВИЕТО

Пътеводител за съставяне на фин. Отчети:

Съставянето на финансови отчети е финалната стъпка от процеса – годишно приключване. Във финансовия отчет се представя обобщено състоянието на компанията през отчетния период. Съкратеният вид на финансов отчет включва само баланс и отчет за приходи и разходи. По-големите компании и задължените според СС е необходимо да изготвят и отчет на паричните потоци, и отчет за собствения капитал.

Ключовата част при съставяне на финансовите отчети е обвързана с навременното планиране и вземането предвид спецификата на бизнеса. Тоест от изключителна важност е планирането на годишното приключване да бъде съобразено с видовете финансови отчети, които трябва да бъдат съставени и крайните срокове за публикуване, на базата на сектора на опериране на компанията.

Как да се подготвим за успешен външен одит:

Често одитът е една от причините, поради която се приема годишното приключване за стресов период. Но благодарение на финансовия външен одит компанията се представя на въшните лица, ползватели на финансовите отчети – инвеститори, акционери, банки, държавни агенции.

Какво е одит?

Накратко целта на одита е да разгледа и изкаже мнение по финансовото състояние на компанията за фискалната година. Прегледа се извършва на финасовите отчети и свързнаите с тях документи, като се оценява приетите от компанията счетоводни политики и практики. Одитите биват вътрешни и външни. Вътрешните одитите могат да бъдат извършени от мениджмънта с насоченост подобряването на компанията. Докато външните е необходимо да бъдат извършени от независима външна одит фирма (трето лице), което изказва мнение по целостта на финансовите отчети.

За да премине плавно и успешно един одит е необходимо да се направи предварителна подготовка.

  • Изключително важно е правилното планиране и създаване на график. По този начин се изгражда ясна представа каква документация е необходима да се изготви и да се представи.
  • След това е добре да се прегледат предходните публикувани одит мнения, в случай че одитът не се извършва за първа година. Необходимо е да се прегледат дадените препоръки от изминалия вътрешен и външен одит, какъв е етапът на изпълнението им. При първоначалната среща с одиторите е добре да бъдат обсъдени, заедно с плана за разрешаването им.
  • Трета по важност стъпка е запознаването на всички новости свързани със счетоводните стандарти през фискалната година, както и наредби засягащи дадения бизнес. Това е ключово за вярна и честна представа на финансовата информация в отчетите.
  • Организирането и анализирането на финансовата иформацията е поредната стъпка за успешен одит. Препоръчително е да се подготви информацията преди започването на одита. Мениджмънта на компанията задължително трябва да бъде запознат с финансовото състояние на компанията си, за да може бързо и адекватно да представи данните пред одиторите. Анализирането ѝ от страна на мениджмънта ще помогне отговаряне на всички последващи въпроси от одиторите.
Защо е важен външният одит:

Одитът е важен, тъй като потвърждава достоверността на финансовите отчети и прележащите към него документи. Той дава увереност на въшните ползватели, че информацията представена във финансовите отчети е вярна и честно представена. Одит мнението помага за изграждането на стабилна връзка с инвеститори и акционери.

Одит докладът съдържа въведение, в което кратко са описани детайлите на одитираната копания, периодът, през който е извършен одитът. Обхват на одита – кои счетоводни сегменти са детайлно прегледани и анализирани. Одит мнение – с което се изразява мнението и дава обективна оценка на база анализираната информация и политики на компанията. Докладът завършва с данните и подпис на независимата одит компания.

Кои компании (техните индивидуални и консолидаирани финасови отчети) подлежат на задължителен независим одит?

  • Предприятия от обществен интерес
  • Акционерни дружества и командитни дружества с акции (изключения са тези, които не надвишават два от следните показателя към края на отчетния период:
  • Балансовата стойност на активи от 700 000 лв.
  • Нетни приходи от продажби 1 400 000 лв.
  • Средна численост на персонала от 10 души
  • Средни и големи предприятия
  • Малки предприятия, които към края на отчетния период надвишават най-малко два от следните показателя
  • Балансова стойност на активи от 2 000 000 лв.
  • Нетни приходи от продажби 4 000 000 лв.
  • Средна численост на персонала от 50 души
  • Средни и големи групи или групи, в които има поне едно предприятие с обществен интерест
  • Някои юридически лица с нестопанска цел
Иновации във финансовото счетоводство

Най-значителната иновация до момента в счетоводството е преходът от хартиени към дигитални документи и фактуриране.

Вече счетоводните софтуери имат модули за създаване на бланкетни договори между контрагенти, както и трудови договори и характеристики. Тези предложени от софтуера рамкови договори могат да бъдат коригирани според нуждите на компанията.

Фактурирането се извършва изцяло електронно. По този начин вероятността от допускане на грешки се свежда до минимум, тъй като софтуера следи броя на документите, тяхната последователност и данните на конрагентите.

Въведение на изкуствения интелект в счетоводните софтуери. Благодарение на него повечето рутини операции могат да бъдат извършени бързо и коректно. Изкуствения интелект може да пренесе от софтуера за персонал данните за месечни осигуровки и изплащането на заплати директно в счетоводния софтуер. Калкулация на амортизацията на дълготрайни активи и нейното месечно осчетоводяване също може да бъде изцяло автоматизирано благодарение на интеграцията на изкуствения интелект. По този начин се извършват автоматично регулярни осчетоводни котировки, единствено има човешка намеса за проверка на автоматичните записи. Тази проверка обикновено се извършва в края на всеки месец.

Облачни услуги. Тези услуги предлагат улеснено съхранение, достъп и споделяне на информация и документи. Осигуряват гъвкавост, която е все по-търсена от компаниите.

Иновациите преобразяват упралението на финансите. Очаква се навлизането на технологиите да автоматизира всички месечните регулярни операции. Компаниите се предизвикват да се адаптират бързо към иновациите, а счетоводителите да не спират да развиват уменията си.

Как да подготвим правилно годишното счет. Приключване за 2023 г. ?

Защо е важно годишното приключване?

То показва и анализира финансовото състояние на компанията за отчетния период. Финансовите данни се представят в различни отчети. Същността на отчетите варират според големината и индустрията на компанията, както и според изискванията държавните органи.

Според НСС краят на счетоводния период съвпада с края на календарната година. Годишното счетоводно приключване е трудоемък процес, който счетоводителите често свързват с огромно количество работа, стрес и ограничени часове сън. За да се избегне тази неособено приятна асоциация, процесът трябва да бъде предвиден в задачите на счетоводителя и планиран. Планирането трябва да включва стъпка по стъпка необходимите операции според дейността на дадена компания. Дейностите свързани с годишното приключване трябва да се съобразят с големината и спецификата на бизнеса на компанията. Това е първата ключова стъпка при подготовката – разбиране на дейността на компанията.

На база разбирането се разписват операциите по приоритетност на изпълнение. След като счетоводителят е наясно с необходимите действия, които трябва да извърши е необходимо да се запознае с новите разпоредби и обновените законни изисквания според националните или международни стандарти. Така се подсигурява, че приключването ще бъде изпълнено според последните изисквания на счетоводните стандарти.

Готовите финансови отчети първо се представят на ръководството на компанията, а след това се публикуват в съответните институции – Търговски регистър, Регистър на ЮЛНЦ и НСИ.

Основни грешки в годишо счетоводно приключване

Често се допускат грешки при годишното счетоводно прилючване и изготвяне на финансови отчети. Най-грубата грешка е пропускане на планирането. Първият етап от процеса, който е изключтиелно важен е съставянето на план. Счетоводителят отговорен за годишното приключване е необходимо да състави подробен план съобразен с законовите изисквания на база сферата на опериране на компанията. Също така, е необходимо да се проучи кои са законовите срокове за публикуване на отчети и какви видове отчети трябва да бъдат изготвени. След като има ясна представа за видовете финансови отчети и крайните им срокове е лесно да се предвиди нужното време.

Друга грешка е стандартизирането на процеса сред счетоводните клиенти. Трябва да се подходи индивидуално с всеки един клиент. Всеки бизнес има различни нужди, следователно са необходими различни стратегии за годишното приключване.

Данъчни промени 2024 г.

На 22 декември 2023 г. са обнародвани изменения и допълнения към Закона за данък добавена стойност (ЗДДС).

  • Първото изменение е повишаване на прага за задължиелна регистрация по ДДС. Към 31.12.2022 г. прагът беше 50 хил. лв., след това беше повишен на 100 хил .лв (обхващащ фискалните години 2023 и 2024). Новото изменение повишава прага от 100 хил. лв. на 166 хил. лв. Новият праг за задължителна регистрация ще бъде валиден от 01.01.2025 год.
  • Т.е в 12-месечен период до 31.12.2024 г. ако компания достигне оборот от нас 100 хил. лв. е задължена да се регистрира по ДДС.
  • Без данъчни корекции при унищожаването на стоки – основанието за корекция на дънъчния кредит на база унищожаване на стоки поради неизползването им и/или ненужността им за независимата икономическа дейсност на компанията ще се счита за некоректна. В това число се включва и изхвърлянето им поради изхабяване от обичайна употреба и/или с тези стоки е извършена последваща облагаема доставка.
  • Възможност за издаване на електрони касови бележки, вместо хартиени. Това ще бъде възможно само ако доставчикът използва регистриран и одобрен софтуер от НАП. Другото изменение относно касовите бележки, е че може да бъде отказано плащане, в случай когато не бъде издадена касова бележка от задължен търговец за продажна на стока или услуга.
  • Удължаване на срока за подаване на ДДС деклрация при ценрализирано оформяне на внос. Срокът се удължава с два дни вместо на 14-тия ден на следващ месец ще бъде на 16-тия ден. Централизирано оформяне на внос е когато се подава митническа декларация за внос на стока в една държава членка на ЕС, а стоката физически се представя в друга държава членка.
Въведения във вътрешния одит

Вътрешният одит се извършва от независими лица. Той се инициира от ръководството на компанията.  Целта на вътрешния одит е да даде увереност за ефективността на процесите на компанията.

Чрез специфични одит процедури се тестват изградените процеси, системи и принципи на орагнизацията. Освен това се оценява и рисковете в организацията. След приключването на тестовете се оценява тяхното изпълнение и коректност. Идеята на вътрешния одит е да даде независима оценка и препоръки за подобрението на процесите на организацията без да се поема управленска отговорост.

Вътрешният одит може да бъде изискан от ръководството с две основни цели:

  • да за се даде увереност на адекватността на вътрешните системи
  • да се направи консултация с препоръки за оптимизиране на вътрешните системи.

Рамката за осъществяването и развитието на вътрешния одит се дава в Международните стандарти за професионалната практика по вътрешен одит.

Полезна информация без спам.

АБОНИРАЙТЕ СЕ!

Получавайте само полезна информация и бъдете в крак с промените.

Винаги сме насреща.

Имате Въпроси?

не се притеснявайте да ни пишете