Годишното счетоводно приключване и подаването на годишна данъчна декларация са задължителна част от счетоводството на всяка фирма. След края на всяка година е необходимо да се определи финансовият резултат на база на извършваната от определена фирма дейност, което става чрез годишно приключване. На достъпен език – финансовият резултат може да е печалба или загуба.
След приключването на счетоводните сметки за календарната година и се определя финансовият резултат, следва попълването и подаването на годишната данъчна декларация към Национална Агенция за Приходите (НАП) и изготвянето и подаването на годишния отчет към Националния Статистически Институт (НСИ). Важна част от годишното приключване е също и изготвянето и публикуването на годишния финансов отчет в Търговския регистър.
Годишната данъчна декларация се подава до 30 юни на годината, следваща годината, за която се отнася данъчната декларация (например до 30 юни 2023г. е срокът за подаване на данъчните декларации за 2022г.). Подаването се осъществява по електронен път. В годишната данъчна декларация се определя годишният корпоративен данък, който фирмата дължи, като данъчната ставка в България към момента е 10%. Дължимият данък се плаща в същия срок, подобно на данъчната декларация – 30 юни. Плащането на данъка става по банкова сметка на НАП.
Обикновено данъкът се плаща само веднъж годишно, но в зависимост от оборота на фирмата е възможно да има задължение за преводи на тримесечни или месечни авансови вноски на корпоративния данък.
Фирми, които не са осъществявали дейност през предходната година, еднократно подават декларация в горепосочения срок.
Годишният отчет е съставен от множество „подотчети” и различни справки като счетоводен баланс, ОПР, справка за ДМА и други. В зависимост от дейността и специфичните характеристики на фирмата, някои от подотчетите са задължителни, а други – избираеми. В случай, че дадена фирма не е била активна и не е отчитала приходи и разходи, не е задължена да подава празен годишен отчет към НСИ, а може само да подаде декларация за неактивност. Тази декларация може да се подаде както по електронен път, така и на хартиен носител.
Всички фирми, които са имали дейност през предходната година, са задължени да публикуват своя годишен финансов отчет. ГФО може да бъде публикуван по електронен път или на място във всяко териториално поделение на Агенцията по вписванията.
Ако възникнат допълнителни въпроси на тема годишно приключване, не се колебайте да се свържете с нашите колеги за допълнителна информация или заявка за услуга.
Годишното счетоводно приключване е необходимо да се прави от всяко едно дружество независимо от големината и бизнес сферата. То е специфичен процес, който обобщава и анализира резултатите през изминалата фискална година. За по-големите дружества заедно с годишното счетоводно приключване е задължително да се изготвя и годишен финансов отчет, който да се публикува в Търговския регистър. Съгласно българското законодаделство годишното счетоводно приключване трябва да съвпада със завършването на календарната година. След подробен анализ на счетоводните сметки – активи и пасиви, и приключване на приходните и разходните сметки се изготвя годишен финансов отчет (ГФО). Най-честите компоненти на годишния финансов отчет са баланс и отчет за приходи и разходи. Според изискванията на законодаделството или управителите се изготвят и отчет за паричните потоци, и отчет за собствен капитал. Годишният счетоводен отчет е добре да бъде изготвен от водещия счетоводител до момента, тъй като той е най-добре запознат със състоянието и дейността на компанията през изминалата фискална година.
След направена консултация се уточнява видовете отчети, които са необходими да бъдат изготвени и подадени, както и сроковете за тях. Услугата годишно счетоводно приключване се предлага като част от пакета „Пълно счетоводно обслужване“.