Ред за регистрация по ДДС
В България всяко юридическо или физическо лице има право да се регистрира доброволно по ДДС, а при определени условия регистрацията става задължителна.
Доброволната регистрация се прави според икономическата дейност. Управителят на фирмата или физическото лице преценява дали е финансово изгодно да се регистрира по ДДС. При доброволната регистрация е задължително да бъде направена 7 дни преди първата търговска сделка на юридическото/физическото лице.
От друга страна на задължителна регистрация подлежи всяко юридическо и физическо лице с реализиран оборот в последователни 12 месеца над 100 000 лв., към днешна дата. Очаква се минимланият праг на задължителна регистрация да се увеличи на 166 000 лв. от 1 януари 2025 год. Под оборот се разбира всички реализирани приходи, както и предоставени аванси.
В тази статия ще разгледаме основните видове регистрации по ЗДДС, които са обичайни в практиката.
1. Доброволна регистрация по ДДС по чл. 100
Когато не са на лице задължителните критерии, всяко данъчно задължено лице има право на регистрация по ДДС. Този вид регистрация се избира от фирми, които имат или очакват голям обем от покупки и продажби на територията на страната или така казано разрастване на бизнеса. Може да не достигнат задължителния 12-месечен оборот, но въпреки това за тях е финансово изгодно. Обикновено доброволната регистрация по чл. 100 се избира и от фирми, които ще извършват вътреобщностни придобивания (чл. 100, ал. 2 от ЗДДС). Вътреобщностни придобивания (ВОП) може да се приравни към внос на стоки в България от страни членки на ЕС. Доброволната регистрация не изключва задължителната регистрация при достигане на 12 месечния оборот от 100 000 лв. или оборотът за каланедарна година от 20 000 лв. при ВОП. Важно е да се следят оборотите, за да се премине към регистрация по чл. 96 или чл. 99 в точнния момент. По-подробно може да прочетете за тези ДДС регистрации по чл. 96 и чл. 99 в изложеното долу.
2. „Доброволна“ регистрация по ДДС по чл. 97а
Регистрацията по ДДС по чл. 97а се класифицира като доброволна, но по естество не е така. Естеството ѝ изисква всяко данъчно задължено лице, което получава услуги с място на изпълнение на територията на България или е установено в страната, но предоставя услуги в страна членка. Иначе казано, задължително е да се регистрира всяко юридическо или физическо лице, което получава услуги от фирми установени в ЕС. Най-честият пример за подобни услуги са рекламите предоставени от Гугъл, Фейсбук, Линкедин, Инстаграм, Букинг и др. Тези компании са регистрирани в Европейския съюз и предоставят услуги на Вас. Територията на извършване на услугите е България, следователно Вашата компания или Вие самият, като физическо лице сте данъчно задължено лице в България. Този вид регистрация е предпочитан сред фрилансърите и оналйн бизнесите. Изборът на тази регистрация освобождава юридическото или физическото лице да не начислява своите продажби с ДДС. (т.е при издаване на фактура за продажба не се добавя ДДС). Но недостатъкът, е че регистрираното лице дължи и трябва да начислява ДДС на своите покупки – услугите, които получава (пр. рекламите от гореизброените платформи). Начисляването се прави ръчно с протокол. Също така при регистрация по чл. 97а, данъчно задълженото лице не може да използва данъчен кредит.
Доброволната регистрация по ДДС не изключва задължителната регистрация при достигане на 12 месечния оборот от 100 000 лв. или оборотът за каланедарна година от 20 000 лв. при ВОП. Важно е да се следят оборотите, за да се премине към регистрация по чл. 96 или чл. 99 в точнния момент. По-подробно може да прочетете за тези ДДС регистрации по чл. 96 и чл. 99 в изложеното долу.
3. Задължителна регистрация по ДДС по чл. 96
Този член е основният в ЗДДС. Той гласи, че всяко данъчно задължено лице е длъжно да се регистрира по ДДС при достигане на оборот от 100 хил. лв. Очаква се прагът за задължителна регистрация да бъде увеличен на 166 хил. лв от 1 януари 2025 год. Под оборот се има предвид основата на всички реализирани приходи, включително и тези, които са с нулева ставка на ДДС, както и получени аванси. Този оборот трябва да бъде реализиран в последователни 12 месеца, а не календарна година. Добре е регистрацията да започне месецът предходен на достигане до оборота.
4. Задължителна регистрация по ДДС по чл. 99
Задължителна става регистрация по ДДС тогава когато общата стойност на облагаемите вътреобщностни придобивания надвиши 20 000 лв. за една текуща календарна година. Регистрацията трябва да се направи 7 дни преди доставката на стоката, с която се стига и надвишава прагът от 20 000 лв. Важно е да се има предвид, че този лимит се формира от стойността на стоките без данъка дължим или платен в държавата-членка, от която стоките идват.
Юридическо лице регистрирано по чл. 99 от ЗДДС не е освободено от задължителната регистрация по чл. 96. Регистрацията по чл. 96 е основната, от която никое юридическо лице не е освободено. Иначе казано, всяка фирма е длъжна да следи реализирания оборот за последователни 12 месеца (не календарна година), в случай че се генерира оборотът от 100 000 лв. е задължително да се регистрира по чл. 96. Ако фирмата е вече регистрирана по някой от другите гореспоменати членове, е задължително да се пререгистрира по чл. 96 при достигане на оборота.
Регистрация по ДДС е важна стъпка във Вашия бизнес. Необходимо е да се обсъди с професионалист, за да се предотварят ненужни разходи и глоби. Ние сме насреща за Вашите въпроси и колебания относно ДДС регистрациите и не само.