Деклариране на доходи на физическо лице. Годишна данъчна декларация.
Кой трябва да подава годишна данъчна декларация?
Всяко физическо лице, получаващо доходи на територията на страната различни от тези по трудов договор, е задължено да подава годишна данъчна декларация по чл. 50 от Закон за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ). Такива лица обикновено са регистрирани като самоосигуряващи се, понеже изпълняват свободни професии, регистрирани са като еднолични търговци, управители са на фирми, получават дивиденти, наеми или доходи/хонорари от граждански договори.
Свободните професии (freelancer) са добре познати – такива са адвокатите нотариусите, частните съдебни изпълнители, преводачите, експерт-счетоводителите и др. Освен тях към freelancer-и се числят и най-новите и модерни професии – инфлуенсърите. Те също са задължени да декларират своите доходи, а това става именно с годишната декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Като самоосигуряващи се физически лица е добре да се регистрират и хора, които не влизат в изброените свободни професии, а например са управители на фирми или работят за чуждестранни компании, които нямат клонове или дъщерни дружества в България.
Повече информация относно свободните професии и самоосигуряващо се лице като управител на фирма може да намерите в една от предходните ни статии.
Какво представлява декларацията по чл. 50 от ЗДДФЛ?
Годишна данъчна декларация (декларацията по чл. 50 от ЗДДФЛ) се подава електронно в сайта на НАП. Подаването става с електронен подпис (КЕП) или издаден ПИК код от НАП. За издаване на ПИК код е необходимо физическото лице да отиде до офис на НАП и да попълни друга специална декларация на място. Издаването се случва в рамките на работния ден и е безплатно.
Срокът за подаване на годишната данъчна декларация е ежегодно до 30 април, следващ годината на отчитане, т.е срокът за подаване на годишните декларации за изминалата 2024 година ще е 30 април 2025 година. Това е срокът и за плащане на калкулирания в нея данък.
Данъчната декларация съдържа няколко приложения и образци, които следва да се попълнят според вида на доходите, които получавате. В случай че работите и на трудов договор в декларацията автоматично ще се отразят данните, подадени от работодателя Ви.
Какво са данъчните облекчения? Мит ли са те?
Данъчното облекчение представлява намаляване на дължимия данък в полза на физическото лице. За да можете да се възползвате от данъчни облекчения, е необходимо към края на отчетния период (31 декември) да сте погасили всички данъци и публични задължения, които дължите.
Разбира се те не са мит, а са факт. Всяко физическо лице може да се възползва от данъчни облекчения. Всеки от нас иска да заплати по-малка сума данъци. За тази цел се консултирайте със специалист, за да приложи облекчението, което е подходящо за Вас, както и данните да бъдат попълнени коректно. Ето и видовете данъчни облекчения:
Видове данъчни облекчения:
- Деца/ деца с увреждания
- Безкасови плащания
- Намалена работоспособност
- Доброволно осигуряване и застраховане
- Дарения
- Млади семейства
- За подобрения и/или ремонт на имот
- Осигурителен стаж при пенсиониране
Данъчно облекчение за деца или деца с увреждания
За да се възползвате от този вид данъчно облекчение е необходимо децата да не са навършили пълнолетие. Родителите могат да се възползват от него чрез работодателя си или като самостоятелно попълнят годишна данъчна декларация по чл. 50 ЗДДФЛ.
Данъчно облекчение за безкасови плащания
С това данъчно облекчение можете да намалите дължимия данък с 1%, но не повече от 500 лв. Условието за него е всички доходи на физическото лице да са получени по банков път. Както и 80% от направените плащания отново да са извършени по банков път. От това данъчно облекчение единствено не могат да се възползват едноличните търговци.
Данъчно облекчение за намалена работоспособност
От облекчението могат да се възползват физически лица с намалена работоспособност минимум 50 на сто (чл. 18 от ЗДДФЛ). Облекчението може да се използва в годината на установяване на намалената работоспособност, както и за годината на изтичане срока на валидност.
Данъчно облекчение за доброволно осигуряване и застраховане
Данъчното облекчение е в размер на 10% от данъчната основа за внесените лични вноски доброволно осигуряване и застраховане (застраховки „Живот”) през годината.
Данъчно облекчение за дарения
- При дарения за здравни и лечебни заведения, социални услуги, детски ясли/градини/училища, Български червен кръст, културни институции можете да намалите данъка си с до 5%
- При дарения за културата можете да намалите данъка си с до 15%
- При дарения за Национална здравна каса можете да намалите данъка си с до 50%
Данъчни облекчения за млади семейства
Младите семейства могат да се възползват от намаляване на данъка си със стойността на заплатените лихви по първите 100 000 лв. от ипотечния кредит. Условията, на които трябва да отговаря младото семейство е поне единият от двойката да е под 35 годишна възраст. Жилището, което е закупено с ипотечния кредит да е единствено за семейството. Необходими са документи, като договора за ипотечния кредит и документ удостоверяващ извършените вноски по кредита.
Данъчно облекчение за подобрения и/или ремонт на имот
Данъчното облекчение е достъпно за физически лица, извършили подобрения и/или ремонт на недвижим имот на територията на Република България. Физическото лице трябва да е собственик или съсобственик на имота, да притежава финансов документ за заплащането на подобрението/ремонта, като извършителите на подобрението/ремонта и собственика на имота не трябва да са свързани лица. Друго важно условие е, в случай на стопанска дейност от страна на собственика на имота, имотът да не е включен в стопанската дейност. Иначе казано, имотът да се използва единствено с жилищна цел.
Данъчно облекчение за осигурителен стаж при пенсиониране
Данъчната основа се намаля с внесените през годината осигурителни вноски за сметка на физическото лице за закупуване на осигурителен стаж при пенсиониране.