Какво е финансов одит?
Думата одит се дефинира като проверка с оценка. Тя произлиза от латинската дума „audio”, което означава слушам. Уменията слушане и разбиране за ключови за одиторите.
Финансовият одит може да бъде вътрешен и външен. Вътрешният одит се изпълнява от обучени служители на даденото дружество, които наблюдават процесите, правят тестове на тях и използваните софтуери. Те целят да проверят колко ефективно работи организацията и как може да се оптимизира. Вътрешите одитори докладват на ръководството на дружеството.
Външният одит преглежда и подлага на тестове всички счетоводни записи, за да се даде обективно мнение относно финансовия отчет. Той се провежда от независима трета страна, която цели да изрази мнението си дали финансовия отчет съдържа материални грешки, или не.
В тази статия ще разгледаме детайлно външния финансовия одит.
Има ли задължителен външен финансов одит?
Да, има. Критериите, които трябва да бъдат покрити от фирмата (най-малко два от тях) са описани в чл. 37 от Закон за счетоводството. Ето и част от тях:
- На задължителен финансов одит подлежат годишните и консолидираните финансови отчети. Малките предприятия, които към края на отчетната година (31 декември) надвишават:
1.1 Балансовата стойност на активите – 4 000 000 лв.
1.2 Нетни приходи от продажби – 8 000 000 лв.
1.3 Средна численост на персонала – 50 души - Средни и големи предприятия
- Предприятия от обществен интерес
- Средни и големи групи и групите, в които има поне едно предприятие от обществен интерес
- Предприятия, за които това изискване е установено със закон.
- Консолидираните финансови отчети и годишните финансови отчети на предприятията, включени в консолидацията, подлежат на независим финансов одит.
- На задължителен независим финансов одит от регистрирани одитори подлежат годишните финансови отчети на юридическите лица с нестопанска цел, определени за осъществяване на общественополезна дейност, когато за текущата година превишават един от следните показатели:
7.1 балансова стойност на активите към 31 декември – 1 000 000 лв.;
7.2 размер на нетните приходи от стопанска и приходите от нестопанска дейност за текущата година – 2 000 000 лв.;
7.3 обща сума на получените през текущата година финансирания и неусвоени към 31 декември на текущата година финансирания, получени през предходни отчетни периоди – 1 000 000 лв. - На задължителен независим финансов одит от регистрирани одитори подлежат годишните финансови отчети на юридическите лица с нестопанска цел, определени за осъществяване на общественополезна дейност и извършващи дейност по чл. 116 от Семейния кодекс.
Цел на външния финансов одит
Целта на външния финансов одит е да получи увереност относно това дали информацията показана във финансовите отчети е точна и честна, дали съдържа материални грешки поради измама или невнимание. Външният одит има за цел и да изрази независимо мнение върху финансовия отчет, което е важно за ръководството и заинтересуваните страни.
Кой изпълнява външния финансовия одит?
Външният одит се изпълнява от независима одит компания. Независимите одитори разбират детайлите на бизнеса, процесите чрез внимателно изслушване. Базирайки се на разбирането на бизнеса се планират одит процедури, които да проверят счетоводните записи формиращи финансовия отчет. Независимите одитори издават одитен доклад с мнение дали финансовият отчет е правилен според използваните счетоводните стандарти, и дали съдържа материални грешки. Също така одитният доклад може да бъде придружен и от препоръки за оптимизация на процесите. Одитният доклад е полезен не само за ръководството на организацията, но и на борда на директорите, инвеститори, банки, клиенти и трети независими страни.
Етапи на външния финансов одит
Първият от етапите на одита е планирането. В този етап се описват всички необходими действия, които ще се извършат не само от назначените одитори, но и от ръководството на дружеството. Включва се и времева последователност на действията.
Вторият етап е извършване на одита. През нея одитният екип набира информация, която подлага на различни тестове. Информацията се събира чрез разпитване на ръководството и персонала, разбиране и наблюдаване на изградените процесите, проверяване на тяхната надежност.
Одит доклада е третият етап. Докладът съдържа резултатите от направените тестове през втория етап и одит мнението на база резултатите.
Последният етап е последващите одит процедури. След приключване на одита, одит екипа проверява дали одит препоръките са изпълнени или дали са в процес на изпълнение.
Какво е одитен доклад?
Одиторът изразява своето мнение чрез одитния доклад. Одитният доклад има задължителни компоненти, напр. типа одит; критериите, на които се обосновават одит процедурите; цели и обхват на одита. В него писмено се обобщава констатациите от проведените процедури и се посочват идентифицираните рискове. Докладът е основание за коригиране на грешки и прилагане на действия за подобрения.
При въпроси във връзка с предстоящ одит не се колебайте да ни потърсите. Ние от счетоводна кантора Акаунтинг Куин сме на разположение да бъдем до Вас по време на външния одит и подобен вид проверки.