Въпроси и Отговори

Осигуряване на управител на фирма.

Осигуряване на управител на фирма.

Осигуряване на управител на фирма – как и защо?

Стартирали сте собствен бизнес? Сега предстои да помислите за собственото си осигуряване и заплата като собственик и/или управител. В тази статия ще разгледаме и разясним кои са възможните варианти за осигуряване на управител на фирма или собственик.

Да говорим директно, вариантите са два за осигуряване – регистрация като самоосигуряващо се лице или осигуряване по договор за управление и контрол (ДУК).

Разбира се, има някои съществени разлики, които са от значение при избора на вида осигуряване. Тези разлики ще ги разгледаме в тази статия.

Осигуряване на управител на фирма на като самоосигуряващо се лице (ЕООД или ООД).

При избор на опцията осигуряване като самоосигуряващо се лице всеки месеца (до 25 число) се подават и плащат осигуровки към НАП. Осигуровките се подават на прогнозна сума, като могат да варират в диапазона между минималния осигурителен доход, който е равен на минималната работна заплата (933 лв. през 2024 год.) и максималния осигурителен доход (3 750 лв. през 2024 год.). Самоосигуряващото се лице може да избере, за кои рискове желае да бъде осигурявано. Ако самоосигуряващото се лице е пенсионер, то може да внася само здравни осигуровки. Подаването на тези осигуровки става чрез деклрация Образец 1.

В случай че собственика предпочете този вариант, е важно да се регистрира, като самоосигуряващо се лице в рамките на 7 дни след започване на дейност. Регистрацията става в някои от офисите на НАП или чрез подаване на декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице онлайн в сайта на НАП. За да подадете онлайн Ви е необходимо да притежавате или електронен подпис (КЕП), или персонален идентификационен код от НОИ (ПИК).

Подходящ ли е този вид осигуряване за Вас?

Този тип осигуряване е подходящ за малък бизнес, бизнес с ограничен капитал и когато целта е минимизиране на фирмените разходи.

Осигуровките са изцяло за сметка на собственика, те не се признават за фирмени разходи. Сравнение с осигуряването чрез договор за управление и контрол (ДУК), където осигуровките на собственик/управителя за изцяло за сметка на фирмата, както е необходимо и той да получава заплата, която е описана в договора.

Осигуряване на управител на фирма по договор за управление и контрол (ДУК)

Първо и много важно изискване относно този вид осигуряване е, че собственикът на ЕООД или ООД трябва да бъде вписан, като управител в Търговския регистър. Тъй като осигуровките и определената заплата, според договора са изцяло за сметка на фирмата. Това приравнява ДУК с трудов договор. Управителят, който получава месечно възнаграждение, следва да се осигурява за всички рискове и плаща данък върху полученото възнаграждение.

При ДУК, минималният осигурителен доход, върху който следва да се осигурява лицето, зависи от минималните прагове по основни икономически дейности и квалификационни групи професии съгласно Приложение № 1 към Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. Управителите попадат в колона 1 – Ръководители. Списъкът по икономически дейности можете да намерите на сайта на НАП, както и тук.

Не е необходимо да се прави регистрация в НАП, както е при самоосигуряващото се лице. Но отново се подава декларация Образец 1 до 25то число, следващ месеца на осигуряване. Необходимо е да се подава месечно и допълнителна декларация Образец 6. Тя отново е до 25то число следващ месеца на осигуряване. Също така заплащането на осигуровките се извършва в същия срок (25то число).

Съществената разлика тук, е че фирмата е посочена като задължено лице при плащането на осигуровки.

Подходящ ли е този вид осигуряване за Вас?

В случай че, бизнесът е разработен и желаете да получавате регулярно месечно възнаграждение. Този вид осигуряване е предпочитаният за Вас.

В тази статия на кратко дадохме разяснение за всеки един вид осигуряване.  За да изберете правилния или по-точно казано подходящия вид осигуряване е необходимо, да се проучи кои са положителните и отрицателните страни на всеки вид, както и да се вземат предвид и целите на фирмата. Обикновено самоосигуряването е предпочитано от малки и новооткрити бизнеси, за които все още не са ясни и сигурни очакваните приходи.

Ако имате нужда от консултация по този въпрос или други счетоводни въпроси, не се колебайте да ни потърсите на посочения телефон или да попълните контактната форма за запитвания.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.