Въведение
Счетоводство на е-магазин е сравнително ново понятие, което всява хаос, а напоследък онлайн търговията набира популярност. Е-магазините предлагат изключително много удобства и предимсва, за да бъдат предпочитани пред физическите магазини. Предпочитани са и от страна на клиентите, и от страна на предприемачите. Всеки един от нас разполага с интернет връзка и модерни устройства, чрез които може да достъпи онлайн платформи само за секунди от всяка една точка на планетата.
Искате да започнете или сте започнали собствен бизнес, който предлага стоки и/или услуги чрез сайт, или онлайн страница – т.нар. е-магазин. Следващата стъпка е да помислите за счетоводството на него.
Счетоводство на е-магазин
Независимо, че нямате физически обект, Вашият магазин следва да води регулярна счетоводна информация. Счетоводство на е-магазин е по-специфична за разлика от обикновените магазини. Засяга нови и различни разпоредби.
Първото важно нещо при счетоводство на е-магазин е, ако търгувате със стоки какви са те – дали са хранителни, или не хранителни. В случай че са хранителни, има специфични изисквания за съхранението им и етикетите със съставките им.
Второ – от къде се закупуват стоките. Важно е да се отбележи дали са от някой местен производител, или вносител, или се закупуват от чужбина. Ако стоките се купуват от чужбина съответно процесът ще бъде по-тромав, главно заради митническата документация и допълнителни месечни декларации, които се подават към НАП.
Трето – за кого са предназначени стоките, за физически или юридически лица, за местни или чуждестранни.
Четвърто – дали имате или обмисляте да създадете и физически магазин, и/или склад.
Пето – регистрация по ДДС. Използвате ли реклами чрез онлайн-платформи? То значи е необходима регистрация по ДДС. Както и ако внасяте стоките от чужбина.
След като се уточнят всички тези детайли, счетоводителят ще ви даде пълна инфромация как ще протича Вашето счетоводно обслужване и на какви особености подлежи то.
Задължения на търговците на е-магазини
От скоро не всички онлайн търговци са задължени да имат касов апарат. Касовият апарат е задължителен за физическите обекти, но и за някои е-магазини, ако приемат присъствени плащания т.е плащания в брой. Търговците, които приемат неприсътвени плащания чрез дебитна или кредитна карта не е необходимо да издават фискален бон. Вместо това те трябва да издават документ за продажба чрез интегриран софтуер. Софтуерът трябва да отговаря на СУПТО изискванията и на изискванията според Наредба-18. Също така са задължени да изпращат по имейл до клиента информация за направената поръчка.
Информацията трябва да има реквизитите на касова бележка, уникален номер на направената от клиента поръчка, номер на виртуалния ПОС и др.
Търговците чрез е-магазини са задължени да подават т.нар одиторски доклад към НАП на всяко 15-то число следващ месеца, за който се отнася. Те следва да докладват и методите на плащане, които предлагат, данните за виртуалния ПОС терминал и сметките, по които получават плащания. По-подробно с изискванията от НАП може да се запознаете тук.
Заключение
Преди да предприемете действие се консултирайте със счетоводител, за да бъдете подготвени за всичко, което Ви очаква.