Въпроси и Отговори

Неизползван отпуск при напускане на работа?

неизползван отпуск при напускане на работа

Неизползван отпуск при напускане на работа? Какво се случва с него?

В днешния забързан свят ваканциите са от съществено значение, както за физическото, така и за психическото здраве. Въпреки това, поради различни причини, някои служители може да не успеят да използват целия си годишен платен отпуск. Когато тези лица решат да напуснат работата си, възниква въпросът: Какво се случва с оставащия им неизползван отпуск? В тази статия ще разгледаме разпоредбите на българското трудово законодателство относно неизползван отпуск при напускане на работа.

Неизпозлван отпуск при напускане на работа. Правна рамка

Съгласно Кодекса на труда на Република България (КТ) работниците и служителите имат право на платен годишен отпуск. Работодателят е длъжен да осигури на работника или служителя ползване на платения годишен отпуск в съответствие с разпоредбите на КТ. По правило всеки работник има право на минимум 20 дни платен годишен отпуск.

Съгласно чл. 224, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск, правото за който не е погасено по давност.

Когато работник реши да напусне работа, той има право да получи финансово обезщетение за своя неизползван платен годишен отпуск, съгласно член 224 от КТ. Сумата на това обезщетение се изчислява въз основа на основното възнаграждение на работника към момента на прекратяване на договора. Важно е, обаче, да се отбележи, че работникът трябва да уведоми работодателя си писмено преди началото на отпуска, че желае да го използва изцяло или частично. Ако работникът не е информирал работодателя си предварително, той няма право на парично обезщетение за този период.

Изчисляване на обезщетение за неизползван отпуск при напускане на работа.

Размерът на обезщетението за неизползван отпуск се определя по следната формула:

Обезщетение = (Брой дни неизползван отпуск / 365) * Брутно месечно възнаграждение

Например, ако даден работник има 5 дни неизползван отпуск и брутното му месечно възнаграждение е 1000 лева, той ще получи обезщетение в размер на:

(5/365) * 1000 = 1,37 лева

Важно е да се отбележи, че обезщетението за неизползван отпуск не може да бъде повече от сумата на полагащите се дни за годината.

Давностни срокове за неизползван отпуск при напускане на работа.

Работниците имат право на парично обезщетение за неизползван платен годишен отпуск само до изтичането на две години от края на годината, за която се полага отпускът. След изтичането на този срок правото на обезщетение се погасява. Следователно е изключително важно работниците да поискат изплащане на неизползвания си отпуск, преди да напуснат работа, за да гарантират, че ще получат дължимото им обезщетение.

В заключение, когато работник реши да напусне работа, той има право да получи финансово обезщетение за своя неизползван платен годишен отпуск съгласно разпоредбите на Кодекса на труда. Работодателите са длъжни да осигурят на работниците ползването на техния платен годишен отпуск в съответствие със закона. Като разбират правата си и спазват съответните процедури, работниците могат да гарантират, че ще получат справедливо обезщетение за неизползвания си отпуск при прекратяване на трудовото правоотношение.


Ако имате нужда от консултация по този въпрос или други счетоводни въпроси, не се колебайте да ни потърсите на посочения телефон или да попълните контактната форма за запитвания.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.